Problematyka powstawania i zwalczania odorantów w obiektach gospodarki komunalnej (OGK) jest ściśle związana z procesami biochemicznymi, w których ważną rolę odgrywają mikroorganizmy, tj. bakterie oraz grzyby mikroskopowe.

W OGK takich jak oczyszczalnie ścieków, kompostownie i składowiska odpadów oraz w obiektach im towarzyszących (zlewniach ścieków dowożonych, pompowniach, lagunach osadowych, składowiskach osadów ściekowych lub kompostu i kolektorach ściekowych) następuje nagromadzenie materii, składającej się w dominującej części z substancji organicznych. Materia organiczna podlega licznym przemianom biochemicznym, głównie przy udziale mikroorganizmów. Ważnymi produktami tych przemian są lotne związki chemiczne (tj. gazy lub pary), z których część stanowią substancje zapachowe – odoranty. Dlatego też OGK, związane bezpośrednio z oczyszczaniem ścieków lub unieszkodliwianiem odpadów, charakteryzują się m.in. uciążliwym oddziaływaniem zapachowym.
Wrażenia węchowe, zwykle nieprzyjemne, występujące w otoczeniu OGK, są wynikiem pobudzenia komórek nerwowych nabłonka węchowego przez odoranty, będące głównie związkami azotu lub siarki: amin, amoniaku, siarkowodoru, tioli, sulfidów i disulfidów. W niektórych procesach mogą powstawać również organiczne związki tlenu, zwłaszcza kwasy karboksylowe, alkohole i aldehydy.
Znaczenie mikroorganizmów w przemianie materii w środowisku polega nie tylko na częściowym lub całkowitym rozkładzie materii organicznej...