W ciągu ostatnich lat wiele miast w Polsce opracowało lokalne projekty rewitalizacji, mające na celu m.in. poprawę jakości życia mieszkańców, odbudowanie więzi społecznych, ożywienie gospodarcze, poprawę ładu przestrzennego i środowiska naturalnego na tych obszarach, które zostały uznane za zdegradowane.

Do istotnych działań rewitalizacyjnych zalicza się m.in. modernizację zagospodarowania podwórzy – przestrzeni, integrujących niegdyś sąsiadów, obecnie często podupadłych, których funkcjonowanie jest nierzadko ograniczone do miejsca parkowania czy składowania śmieci. Szare, betonowe podwórka pozbawione zieleni nie stanowią przyjaznej przestrzeni, choć zdarza się, że stan ten budzi wśród mieszkańców potrzebę wprowadzenia zmian. Dlatego w ciągu kilku ostatnich lat podejmowane były projekty, mające na celu modyfikację tych terenów i dostosowanie ich do realnych potrzeb mieszkańców (m.in. „Zielone podwórka Szczecina”, projekt odNOWA, PAtrz NA TO podwórko).
Od początku września br. trwała w Poznaniu kolejna edycja projektu „Odmień swoje podwórko”. Stanowił on część szeroko zakrojonego programu pod nazwą „Rewitalizacja w budowie – tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce”, prowadzonego pr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?