Na myśl o panelach fotowoltaicznych wyobrażamy sobie instalacje pokrywające dachy budynków lub wolno stojące farmy słoneczne. Energia odnawialna stwarza jednak znacznie więcej możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii, czego przykładem jest dynamiczny rozwój urządzeń stosowanych w drogownictwie. Wiele z nich możemy już teraz oglądać na polskich drogach.

Lampy solarne i hybrydowe, znaki aktywne zasilane słońcem oraz wiaty wyposażone w systemy fotowoltaiczne to przykłady rozwiązań, po które coraz chętniej sięgają polskie samorządy. Na niektóre z nich mogą sobie pozwolić tylko większe miasta, większość pozostaje jednak także w zasięgu małych gmin, które dysponują skromnym budżetem. Dobrym tego przykładem może być oświetlenie drogowe wykorzystujące energię odnawialną, którego montaż jest w wielu sytuacjach tańszy niż założenie tradycyjnych lamp ? szczególnie jeśli dotyczy miejsc pozbawionych dostępu do linii energetycznej. Czy urządzenia drogowe zasilane energią ze słońca lub wiatru faktycznie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych? Dobrym sposobem udzielenia odpowiedzi na to pytanie jest przyjrzenie się inwestycjom realizowanym przez polskie samorządy.

Bezpieczniej dzięki OZE

Kaleń to licząca zaledwie kilkaset osób wioska położona w gminie Markuszów (woj. lubelskie). Jej mieszkańcy skarżyli się na nieoświetlone wiaty przystankowe, które od dawna zagrażały bezpieczeństwu pasażerów czekających ...