Odnawialna ustawa o odnawialnych źródłach energii
Ustawa o odnawialnych źródłach energii jest, jak to można było usłyszeć w kręgach rządowych, ?odnawialna? ? obecnie przez Sejm rozpatrywany jest kolejny projekt jej nowelizacji.
Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. DzU z 2017 r. poz. 1148, z późn. zm., dalej: Ustawa o OZE) reguluje system wsparcia wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii. Ustawa ta była już kilkakrotnie nowelizowana, w tym poprzez odsunięcie w czasie wejścia w życie nowego systemu wsparcia. Obecnie Sejm zajmuje się rządowym projektem zmian Ustawy o OZE ? druk sejmowy 2412 (dalej: Projekt), który wprowadza szereg modyfikacji w dotychczasowym systemie, pozostawiając jednak jego podstawy, co do zasady, niezmienione. Poniżej przedstawiamy kluczowe z projektowanych zmian Ustawy o OZE.
Czytać od końca
Niekiedy w ustawach największe znaczenie mają przepisy przejściowe, regulujące moment wejścia zmienionych przepisów w życie i sposób ich funkcjonowania w okresie tuż po ich wejściu w życie. Tak też jest w tym przypadku. Część środowisk branżowych z pewnością stwierdzi, że na próżno szukać kluczowych zmian w zmieniających się przepisach ?merytorycznych?, gdyż naprawdę doniosłe znaczenie mają właśnie przepisy przejściowe. Trudno nie zgodzić się z takim podejściem.
Dla przypomnienia, w systemie aukcyjnym wytwórcy energii elektrycznej rywalizują ze sobą o wsparcie w aukcjach organizowanych co najmnie...