Odnawialne źródła energii znacząco przyczyniają się do osiągnięcia celów Unii Energetycznej
Odnawialne źródła energii są znaczącym wkładem w osiąganie celów Unii Energetycznej
Z Marie Donnelly, dyrektor ds. odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej, rozmawia Magdalena Lipiecka.
Jak postrzega Pani rolę odnawialnych źródeł energii (OZE) w kształtowaniu polityki klimatycznej Unii Europejskiej?
Energia odnawialna ma znaczący wkład w osiąganie celów Unii Energetycznej, a zwłaszcza w zapewnienie bezpiecznej, zrównoważonej, konkurencyjnej i niedrogiej energii dla obywateli krajów członkowskich. Dzięki OZE i polityce efektywności energetycznej UE zmniejszyła o połowę poziom emisji gazów cieplarnianych w stosunku do PKB. W 2014 roku w porównaniu do 1990 r. PKB wzrósł w UE o 46%, ale całkowita emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się o 23%.
Ponadto od 2005 r. UE zaoszczędziła ponad 20 mld euro na imporcie paliw kopalnych, a w 2014 r. w UE zmniejszyło się także zapotrzebowanie na paliwa kopalne o 98 Mtoe (milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej) w porównaniu do 2005 r. To równowartość krajowego zużycia energii brutto w Polsce w 2013 r.
Ponad 1 mln miejsc pracy w Unii i obrót na poziomie ok. 140 mld euro w 2014 r., rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz usług ? to właśnie wkład sektora OZE w rozwój gospodarczy i konkurencyjność UE na globalnym...