Odpady biodegradowalne mogą być produktem
W ostatnim czasie duże zainteresowanie ze strony branży odpadowej wzbudzają odpady ulegające biodegradacji, potocznie nazywane odpadami zielonymi. To zainteresowanie wynika z faktu wzrostu cen za zagospodarowanie ww. odpadów na polskim rynku, wzrostu ilości produkowanych odpadów biodegradowalnych, a także zaliczania ich do algorytmu ustalającego osiągnięte poziomy recyklingu.
Odpady biodegradowalne to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. W warunkach przemysłowych proces ten może mieć charakter jednoetapowy lub dwuetapowy, czyli etap intensywnego kompostowania w szczelnych bioreaktorach i/lub etap dojrzewania materiału. Przy odpowiedniej jakości materiału wsadowego (brak wysokiej zawartości metali ciężkich), nowoczesnej i sprawdzonej technologii oraz prawidłowo prowadzonym procesie można uzyskać produkt z odpadów biodegradowalnych. Dzięki takiemu postępowaniu mamy do czynienia z przekształceniem odpadu w produkt, co wpisuje się w koncepcję GOZ.
Ministerstwo decyduje
Każda instalacja komunalna może starać się o decyzję MRiRW na wprowadzenie do obrotu środka poprawiającego właściwości gleby lub nawozu organicznego. W celu uzyskania zezwolenia z MRiRW konieczne są wyniki badań właściwości fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych, wykonanych przez Instytut U...