Najważniejszym wydarzeniem V Zjazdu Gospodarczego Miast, organizowanego przez Związek Miast Polskich, była konferencja „Wspólna gospodarka odpadami gmin i regionów – jak nie utopić publicznych pieniędzy w śmieciach”, która odbyła się 23 listopada br. w Poznaniu. Samorządowcy oraz eksperci mówili o tym, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Stawia ona gminom cele wynikające m.in. z dyrektywy w sprawie składowania odpadów. Do końca 2020 r. gminy mają osiągnąć określony poziom recyklingu wskazanych grup odpadów i przygotować je do ponownego użycia. Ponadto muszą ograniczyć składowanie odpadów ulegających biodegradacji. Nowością mają być kary motywujące gminy do wywiązania się z tych obowiązków.
 
Problematyczne „lub”
Aby osiągnąć założone cele, samorządy muszą m.in. zbudować, utrzymywać i eksploatować własne lub wspólne z innymi gminami regionalne instalacje przetwarzania odpadów. Na razie jednak definicja regionalnej instalacji wywołuje dużo emocji, zwłaszcza zawarte w niej słowo „lub”. Jak przekonywał podczas spotkania dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej, instalację regionalną należy rozumieć jako zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?