Temat poniższej analizy ma nawet jeszcze w styczniu aktualny charakter, wiąże się bowiem z powszechnymi, głównie co prawda w grudniu, działaniami przedświątecznymi polegającymi na czyszczeniu lub sprzątaniu mieszkań, nieruchomości czy innych obiektów. 

Prawnym problemem wiążącym się z takimi działaniami jest pytanie o adresata obowiązku zgodnego z prawem zagospodarowania odpadów powstających w trakcie prowadzenia takich działań porządkowych, nierzadko w znacznej ilości. 

Nie ma prostej odpowiedzi

Pozornie odpowiedź na takie pytanie jest prosta – oczywiście takim podmiotem jest sprzątający, wytwarzający w trakcie sprzątania czy czyszczenia w związku z tymi działaniami (wskutek ich prowadzenia) odpady, czyli substancje lub przedmioty, które straciły dla niego użyteczność i dla których nie znajduje dalszego zastosowania. Odpowiedź jest prosta dla sytuacji prostych, jednak często się one komplikują – mamy do czynienia ze znaczną ilością wytworzonych odpadów, o różnym charakterze, w tym niebezpiecznych, pochodzących z różnych źródeł, a wytwarza takie odpady podmiot działający zarówno we własnym interesie, jak i na zlecenie (wykonujący usługę sprzątania czy czyszczenia). 

Głównym adresatem obowiązku właściwego gospodarowania odpadami, wynikającego na gruncie prawa polskiego w podstawowej formule z p...