1 maja 2012 r. to bardzo ważna data dla posiadaczy odpadów wydobywczych. Na przedsiębiorcach spoczywa bowiem szereg obowiązków związanych m.in. z pozyskaniem stosownych decyzji dotyczących gospodarki tymi odpadami.

Z uwagi na liczne zmiany w przepisach prawnych, zachodzące na przestrzeni kilku ostatnich lat, posiadacze odpadów wydobywczych stoją przed dużym wyzwaniem. Niezwykle istotne jest w tym kontekście odpowiednio wczesne zidentyfikowanie ryzyk, które mają duże znacznie dla działalności przedsiębiorstwa oraz zarządzanie nimi tak, aby skutki (finansowe lub prawne) były dla przedsiębiorcy jak najmniej dotkliwe.
Genezą tych zmian było wdrożenie dyrektywy 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego1 do przepisów prawa krajowego – głównie do Ustawy z 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych2 (zwana dalej UOW). Jej zapisy zmieniają również Ustawy: z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze, 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Celem wprowadzenia w życie przepisów UOW jest zapobieganie powstawaniu odpadów w przemyśle wydobywczym, a także ograniczanie ich niekorz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?