Dariusz Leliński

Zgodnie z definicją stosowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (USEPA), lotne związki organiczne to substancje zawierające atomy węgla oraz posiadające minimalną prężność pary 1,3x10-3 atm w standardowej temperaturze i ciśnieniu (293 K, 105Pa). Definicja nie obejmuje CO, CO2, związków metaloorganicznych i kwasów organicznych1.


Coraz częściej uważa się, że lotne związki organiczne stanowią niedopuszczalne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Skutki oddziaływania tych związków na organizm człowieka można podzielić na dwie podstawowe grupy: skutki krótkiego oddziaływania (ból głowy, wymioty i podrażnienie oczu) oraz długiego oddziaływania (nowotwory). Dwa pośrednie skutki oddziaływania lotnych substancji organicznych w skali globalnej to niszczenie warstwy ozonu w atmosferze, zwłaszcza w stratosferze nad Antarktyką, oraz globalne zmiany klimatyczne, spowodowane efektem cieplarnianym1.
Węglowodory fluorowcowane oraz inne lotne związki organiczne pochodzenia przemysłowego i rolniczego mogą występować w surowej i gotowej do spożycia wodzie pitnej. Związki te zwykle trafiają do wody jako produkty uboczne procesów przemysłowych, wytwórczych i chemicznych lub ze ściekami; niektóre węglowodory chlorowane powstają w czasie procesów chlorowania. Kolejna strefa skażenia lotnymi związkami organicznymi to wody podziemne, które mogą ulec...