Zgodnie z nieco zmienioną w ostatniej nowelizacji Prawa wodnego (DzU z 2005 r. nr 130, poz. 1087) definicją, do ścieków zalicza się także wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o twardej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

Zasadne jest więc pytanie o to, czy odprowadzanie tych ścieków jest usługą realizowaną w ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, czy też innym rodzajem usługi, którą może świadczyć każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą i jakie są uwarunkowania organizacyjno-prawne związane z realizacją takiej usługi.

Stan aktualny
Kanalizacja deszczowa to zespół urządzeń i kanałów służących przede wszystkim do odwodnienia ulic. Właściciele nieruchomości zlokalizowanych przy ulicach często podłączali do niej instalacje odprowadzające wodę deszczową z dachów oraz z powierzchni utwardzonych i nieutwardzonych. Podobnie jak ulice, kanalizacja deszczowa stanowi własność państwową lub komunalną. Do właściciela drogi należą obowiązki związane z jej wybudowaniem i eksploatacją, które w określonym zakresie powierza zarządom dróg i ulic. Zarządca drogi wydaje warunki techniczne przyłączania do kanalizacji deszczowej przyłączy doprowadzających ścieki i wody opadowe z posesji. Sporadycznie zarządcy uli...