Epoka baroku to wspaniały okres rozwoju pełnych przepychu ogrodów i posiadłości, które na nowo budzą się do życia w krajach Europy Zachodniej. Najlepszym tego przykładem jest ogród Schlosshof w Austrii, który dzięki traktatowi Dezalliera, największego z barokowych teoretyków sztuki ogrodowej, ma szanse na rekonstrukcje i odzyskanie swojego dawnego czaru.
 
W historii ogrodów barok był okresem, w którym forma osiągnęła niezwykle wyrafinowaną postać. Epoka ta miała w dziedzinie sztuki ogrodowej swoich wielkich twórców i teoretyków, wśród których Antoine Joseph Dezallier d`Argenville (1680-1765) był jednym z najważniejszych. Przyrodnik, znawca sztuki, doradca Ludwika XIV Króla Słońce, radca parlamentu, ale także autor ponad 600 haseł w „Encyklopedii Diderota” (wydanej w 1751 r.), to tylko niektóre z najważniejszych funkcji, jakie pełnił. Nic zatem dziwnego, że było on na przełomie XVII i XVIII w. jednym z największych praktyków i teoretyków francuskiego ogrodu.
 
Teoria i praktyka
W swoim fenomenalnym traktacie „La Théorie et la Pratique du Jardinage”,wydanym po raz pierwszy w 1709 r., wyłożył w jasny i logiczny sposób wszystko to, co było i nadal jest potrzebne do zrozumienia istoty barokowych ogrodów. W treści traktatu zawarto...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?