Zieleń na torowiskach tramwajowych to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które zapewnia nie tylko estetyczny i ładny wygląd ulicy, ale także jest ekologicznym sposobem na wprowadzenie roślin do miejsc reprezentacyjnych dla miasta. Zazieleniona przestrzeń sprawia, że nie tylko mieszkańcy, ale i turyści dostrzegają obecność przyrody i jej korzystny wpływ na otoczenie.
 
Na coraz większą skalę w europejskich miastach rozwijany jest system zbiorowej komunikacji, co związane jest z istotnymi korzyściami wynikającymi z ograniczenia indywidualnego transportu samochodowego. Okazuje się bowiem, że tylko dziesięcioprocentowy wzrost natężenia ruchu wydłuża dwukrotnie czas przejazdu samochodem oraz zwiększa emisję zanieczyszczeń o ok. 25%. Popularnym środkiem transportu miejskiego ponownie stają się tramwaje.
Główną ich zaletą jest to, że w niewielkim stopniu uzależnione są one od ograniczonej przepustowości ulic w godzinach szczytu. Ruch tramwajowy realizowany w ciągu komunikacyjnym torowisk wydzielonych z jezdni, jest znacznie szybszy i wydajniejszy od komunikacji autobusowej. Wyodrębnione torowiska stanowią 75% ogólnej długości torów tramwajowych w Polsce. O popularności tramwajów decyduje zatem ich spora niezależność od ruchu samochodowego, a także relatywnie niskie koszty w stosunku do dużej zdolności przewozowej. Powyższe zalety docenia wiele miast. Do komunikacji tramwajowe...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?