Pomimo że nie jest wymagane uzyskanie zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów zagrażających bezpieczeństwu ludzi w ramach ruchu kolejowego, to i tak przepisy prawne pochodzące z ustaw o ochronie przyrody i transporcie kolejowym stanowią bardzo problematyczną kwestię.
 
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa komunikacyjnego poszczególnym członkom społeczeństwa jest jednym z poważniejszych wyzwań, przed jakimi staje współczesny prawodawca. Podstawową rolę w tym zakresie odgrywają oczywiście rozwiązania normujące zasady przemieszczania się w ruchu lądowym, powietrznym oraz wodnym. W niektórych przypadkach nie da się jednak zagwarantować bezpieczeństwa bez ingerencji w środowisko. Mając świadomość tego problemu w art. 83 ust. 6 pkt 8 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.) prawodawca przewidział, że w odniesieniu do ruchu kolejowego nie wymaga się uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także przeszkadzają w eksploatacji urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych usuwanych na podstawie decyzji innego organu.
 
Problemowy przepis
Rozwiązanie to stanowi wyjątek od reguły, jaką stanowi wynikający z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody obowiązek uzyskania zezw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?