Ciągle powiększająca się liczba terenów po upadającym przemyśle staje się tematem licznych dyskusji, konferencji, programów. Przykłady niemieckie pokazują, że możliwe jest przywrócenie tym obszarom walorów przyrodniczych i wypoczynkowych, a relikty techniki mogą stać się elementem coraz popularniejszej turystyki kulturowej.
 
Najpierw człowiek wydarł naturze miejsce do życia. Następnie wprowadził przemysł, niszcząc te resztki, które pozostały. Potem to, co człowiek stworzył z takim trudem, upadło, a on sam musiał wycofać się i iść w inne miejsce. Natura powoli odbierała swoją własność. Powrócił człowiek. Tym razem jednak, nauczony doświadczeniem, nie po to by niszczyć, tylko aby chronić. Ale też i korzystać…
 
Przemysłowy krajobraz
Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) to największy okręg przemysłowy w Niemczech, zamieszkiwany przez ponad 5,3 mln ludności. Poszczególne miasta, podobnie jak na Śląsku, płynnie przenikają się. Często określenie wyraźnej granicy nie jest możliwe. Na obecny kształt krajobrazu wpłynął silny rozwój przemysłu w XIX i XX w. Wskutek zagranicznej konkurencji nastąpiło załamanie niemieckiego górnictwa, a następnie przemysłu stalowego. Od początku lat 60. stopniowo zamykano kolejne kopalnie. W roku 1987 upadły ostatnie – w Essen i Dortmundzie. Pomimo wprowadzania nowych gałęzi przem...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?