Ustawowo określone poziomy odzysku i recyklingu opakowań szklanych zobowiązują producentów, operatorów oraz recyklerów do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Najpopularniejszą metodą odzysku odpadów opakowaniowych ze szkła jest selektywna zbiórka, którą organizują zarządy gminne i miejskie.

Firmy komunalne pełnią funkcję operatorów systemu i świadczą usługę zbiórki na rzecz samorządów, ale jednocześnie same prowadzą indywidualny odzysk odpadów opakowaniowych. Odpady szklane, zbierane selektywnie, gromadzone są w specjalistycznych pojemnikach z podziałem na szkło kolorowe i bezbarwne. To tylko zarys funkcjonowania systemu, który w obecnej postaci nie spełnia przyjętych założeń.
Na rynku stołecznym wzrasta poziom akceptacji społecznej dla segregacji odpadów. Mieszkańcy chcą mieć w pobliżu swego miejsca zamieszkania kolorowe pojemniki do selektywnej zbiórki, ale bardzo często gromadzą w nich zmieszane odpady ze szkła lub inne odpady opakowaniowe, a wokół pojemników pojawiają się odpady komunalne, których usuwanie wpływa na wzrost kosztów zbiórki szkła.
Jednocześnie niepokojąco maleją efekty zbiórki, a zwłaszcza jakość zbieranych odpadów (ich czystość i jednorodność), co w przypadku szkła ma podstawowe znaczenie. Odpady ze szkła, w porównaniu z innymi odpadami opakowaniowymi, mają niską wartość rynkową. W związku z tym, jeżeli dodatkowo będą zawierały zanieczyszczenia, to ich atrakcyjność będzie niewielka. Dlatego należy w tym miejscu zaznacz...