Przedmiotem zainteresowania były już jej struktura („Recykling” 1/2013) oraz jej zakres („Recykling” 2/2013). Tym razem analizie poddane zostaną wybrane regulacje odnoszące się do odzysku oraz jego reglamentowania.
Na początku trzeba zwrócić uwagę na całkowicie nową definicję odzysku. Według ustawy z 14 grudnia 2012 r., to jakikolwiek proces, dzięki któremu odpady mogą być wykorzystane przez zastąpienie innych materiałów, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce (art. 3 ust. 1 pkt 14).
Natomiast według wcześniej obowiązującej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. odzysk to wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, bądź prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy (art. 3 ust. 3 pkt 9).
Kolejna kwestia to katalog procesów odzysku. Do tej pory był on zamknięty, a w nowej ustawie zyskał charakter otwarty, dlatego użyto określenia „niewyczerpujący wykaz” (tab. 1). Powoduje to, że każdy proces zgodny z zaprezentowaną definicją będzie kwalifikowany jako odzysk.
...