Interpretacja prawa

Skutkiem wejścia w życie Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72 poz. 747), jak i Ustawy z 18 lipca 2001 - Prawo wodne jest obowiązek zaniechania dotychczasowej działalności spółek wodnych w zakresie zbiorowego zaopatrywania w wodę i zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Tylko przedsiębiorstwo


W myśl przepisów Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność polegająca na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków. Może ona być prowadzona przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (art. 2 pkt 20). Zbiorowe zaopatrzenie w wodę, zgodnie z ustawą, jest to działalność polegająca na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody i może być prowadzona przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Natomiast dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, a odbiorcą usług (art. 6 ust. 1).
Ustawa nie precyzuje pojęcia "przedsiębiorstwo", należy zatem przyjąć pojęcie przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy w rozumieniu Ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (DzU Nr 101 poz. 1178 z późn. zm.). Istotą działania przedsiębiorcy jest prowadzenie działalności zarobkowej wykonywanej w sposób ciągły (art. 2 ust. 1). Niezbędnym warun...