Ogrodnicze targowanie
Po raz trzeci Międzynarodowe Targi Poznańskie zorganizowały Targi Ogrodnicze Gardenia. 11-13 kwietnia br. swoją ofertę zaprezentowało 130 wystawców. Targi odwiedziło ok. 10 tys. osób. Imprezie towarzyszyło seminarium „Drzewa w architekturze miasta”.
Pierwszy dzień przeznaczony był wyłącznie dla profesjonalistów. Wówczas redakcja „Zieleni Miejskiej” przy współpracy z Targami zorganizowała seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”, które poświęcone było drzewom w architekturze miasta. Oficjalnie ogłoszono także wyniki konkursu „Zieleń w Mieście”, który organizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO).
Oferta Gardenii
Z roku na rok Targi Ogrodnicze Gardenia prezentują coraz ciekawszą i szerszą ofertę. W tym roku zaprezentowało się 130 wystawców. Można było zobaczyć materiał ogrodniczy (nasienny i szkółkarski), urządzenia, narzędzia i sprzęt ogrodniczy, małą architekturę ogrodową, chemię, meble, akcesoria do nawadniania i oczka wodne. Wystawcy służyli pomocą i fachową poradą, odpowiadając na pytania dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin. Kilkadziesiąt osób zainteresowanych profesjonalnym zagospodarowaniem ogrodów skorzystało z rad architektów krajobrazu firmy Garte. Podczas Gardenii odbyły się pokazy florystyczne, przygotowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddziału Poznańskiego. Targom towarzyszyły Kiermasz Ogrodniczy oraz Kiermasz produktu Regionalnego i Lokalnego.
Redakcja Zieleni Miejskiej podczas Targów po raz drugi zorganizowała seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa
Na specjalnej uroczystości wręczone zostały Złote Medale MTP i nagrody Acanthus Aureus, będące wyróżnieniem dla najlepszych produktów oraz najlepszych stoisk odzwierciedlających strategię marketingową firm. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka Złotym Medalem MTP na targach Gardenia nagrodził Elżbietę Nowicką ze Szkółki Roślin Ozdobnych z Golina za świerk kłujący „Srebrzysty Kulisty”. Ponadto uhonorowano firmy – WOKAS Kopalnię Torfu z Łosic za dekoracyjne zrębki Torf-Mix oraz Target z Kartoszyna za grupę nawozów kolorowych. Statuetki Acanthus Aureus otrzymały tez przedsiębiorstwa Titan Eko z Rokietnicy oraz Belldeco z Plewisk.
Ochrońmy drzewa
Seminarium towarzyszyła wystawa Ochrońmy Drzewa
W seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” wzięło udział ponad 160 osób, znaleźli się wśród nich zarówno ogrodnicy miejscy, jak i architekci krajobrazu oraz wykonawcy terenów zieleni. Spotkanie poprowadził dr hab. Piotr Urbański, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu. Podczas tegorocznej edycji zostały poruszone zagadnienia związane głównie z ochroną i pielęgnacją drzew. Najwięcej zostało powiedziane w zakresie niewłaściwej pielęgnacji – szczególnie ogławiania. Temat ten poruszył Tomasz Lisiecki z Zarządu Zieleni Miejskiej, omawiając uzasadnione jego zdaniem przykłady ogłowienia, natomiast temat ten bardziej drastycznie przedstawił prof. Tadeusz Baranowski (UP w Poznaniu), który pokazał przykłady cięć, których w żaden sposób nie można wytłumaczyć. Przygotował on także wraz ze swoimi studentami wystawę „Ochrońmy drzewa”, która obrazowała, co się dzieje z naszymi drzewami oraz co może stać się z nami – ludzie z maskami tlenowymi na twarzach. Jak właściwie ciąć drzewa i krzewy instruowała dr Agnieszka Gawłowska z SGGW. Słuszną uwagę podczas dyskusji podsumowującej seminarium, dotyczącą problemu ogławiania drzew, wypowiedział prof. Andrzej Komosa z UP w Poznaniu. Otóż jego zdaniem należałoby przeprowadzić badania naukowe na grupie drzew, które powinny być poddane różnym zabiegom cięcia. Dopiero konkretne wyniki porównawcze dadzą ostateczną odpowiedź na pytanie o skutki ogławiania. Podczas swojego wykładu mówił on natomiast o nawożeniu drzew w ciągach komunikacyjnych i parkach. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że gleby w aglomeracjach miejskich mają nieprawidłowe stosunki ilościowe między składnikami pokarmowymi. Prawidłowe odżywianie roślin zakłóca szeroki stosunek Ca:Mg i Ca:K. Niewskazane na tereny zieleni są także obszary po budowach, gdyż zawierają nadmiar wapnia i sodu, które przyczyniają się do wzrostu odczynu w glebie. O problemie drzew podczas budowy szerzej powiedział Andreas Engel z firmy Green Control z Poznania. Przedstawił on sposoby ich ochrony zgodnie z niemiecką normą DIN 18920. Na seminarium mówiono także o roli inspektora nadzoru i inwentaryzacji zieleni.
Zieleń w mieście
Podczas Gardenii wręczono nagrody w konkursie „Zieleń w mieście”, który w listopadzie 2007 r. ogłosiły OSTO oraz MTP. Konkurs był skierowany do architektów krajobrazu i polegał na zaprojektowaniu skweru w Poznaniu przy ulicach Rakoniewickiej, Stęszewskiej i Sulmierzyckiej. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem – organizatorzy otrzymali aż 300 zgłoszeń, także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Włoch. Choć poziom prac był na bardzo wysoki, jury postanowiło nie przyznać pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęła praca Ewy Czerwińskiej z Głogowa. Zaproponowała ona stworzenie swobodnej formy, ukazującej i podkreślającej istniejącą zieleń. Wyznaczyła specjalne miejsca, nawiązujące do rodzaju rosnących roślin – kącik brzozowy i klonowy. Autorka przewidziała całkowita likwidację istniejących nawierzchni, prowadząc nowe ścieżki tak, by wydzielały poszczególne strefy założenia.
Trzecie miejsce zajął zespół z Berlina – Elizabeth Gallant oraz Stefan Cichosz. Ideą przewodnią projektu stał się obchodzony właśnie w Poznaniu Rok Klimatu. Obsadzenie skweru zaproponowano głównie miskantem i rzepakiem – roślinami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji biomasy. W opracowaniu ważną rolę odegrały koszty pielęgnacji, aby jej nie komplikować, celowo ograniczono ilość roślin.
Jak zapewniają przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, właściciela projektowanego skweru, projekt, który zajął drugie miejsce, będzie w najbliższym czasie realizowany.
Monika Bartczak