Ogrodzenia, furty, bramy…
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jedyną rolą ogrodzenia jest fizyczne, materialne wyznaczenie granicy gruntu czy własności. Jednak nie jest ot jedyna funkcja jaką te elementy małej architektury mają do spełnienia.
Ogrodzenia zapewniają bezpieczeństwo, ograniczają swobodny dostęp ludziom i faunie, tworzą ramy dla kompozycji grodzonej przestrzeni, są ważnym elementem dekoracyjnym. Wygląd ogrodzeń ściśle wiąże się z epoką, w jakiej powstają, z przeznaczeniem grodzonego gruntu, z trendami w sztuce, a także jest uzależniony od pomysłów projektanta oraz od oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Nieodłącznym elementem ogrodzeń są bramy i furty, a w zespołach rezydencjonalnych również kordegardy i budynki bramne. Tradycja kształtowania ogrodzeń jest długa, rozmaitość rozwiązań duża, a mimo to pojawiają się ciągle nowe, zaskakujące realizacje warte choć krótkiego wspomnienia.
Zmiany w kształtowaniu zabudowy
Zaznaczenie w przestrzeni swojego terytorium jest potrzebą nie tylko człowieka. Jednak to jedynie człowiek nadał ogrodzeniu tak wiele różnych funkcji. Ogrodzenie stanowi fizyczny wyznacznik granicy terytorium o odmiennym sposobie zagospodarowania i będącego odrębną własnością. Wygląd i charakter ogrodzeń towarzyszących domostwom oraz rezydencjom nawiązuje do epok, w których je kształtowano. Ogrodzenie od zawsze podkreślało znaczenie miejsca oddzielanego od otoczenia.
Początkowo tworzono...