Po 15 maja rozpoczyna się najważniejszy okres dla nasadzeń miejskich, tzw. zmiana letnia. Do obsadzania kwietników i pojemników wykorzystuje wtedy się rośliny sezonowe.

Gatunki jednoroczne pozyskiwane z rozsady charakteryzują się długim czasem wegetacji, wydłużonym okresem kiełkowania i dużą wrażliwością na niskie temperatury. Zimą w szklarniach, w terminie od stycznia do pierwszej dekady marca, sieje się, np. begonię stale kwitnącą (Begonia semperflorens), lobelię przylądkową (Lobelia erinus), petunię ogrodową (Petunia hybrida) i żeniszka meksykańskiego (Ageratum houstonianum). Gatunki te mają większe wymagania cieplne i źle znoszą wahania temperatury. Najbardziej wrażliwe są w stadium wschodów i młodocianym, dlatego uprawia się je pod osłonami. Przez cały marzec wysiewa się gatunki mniej wrażliwe, np. niecierpki (Impatiens walleriana), lwie paszcze (Antirrhinum majus), celozje (Celosia argentea), werbeny (Verbena hybrida), aksamitki (Tagetes erecta, T. patula, T. tenuifolia), astry chińskie (Calistephus chinensis) i cynie (Zinnia elegans).

Do bylin niezimujących w gruncie należy wiele gatunków o zróżnicowanym wyglądzie, ciekawych kwiatach, różnej sile wzrostu, pokroju i fakturze. Z pewnością najbardziej popularnym rodzajem jest pelargonia, a wyróżnia się: pelargonie rabatowe, bluszczolistne i ? hit ostatnich sezonów ? pelargonie o bar...