Współcześnie na świecie coraz więcej przestrzeni zajmują aglomeracje miejskie. Warunkują one nie tylko rozwój gospodarczy i ekonomiczny, ale wpływają również na zdrowie oraz styl życia mieszkańców. Ponadto niejednokrotnie przyczyniają się do dewastacji przyrody.

W związku z tym pojawia się pytanie: jak pogodzić ciągły rozwój miast z ochroną przyrody? Coraz częściej zastanawiają się nad nim specjaliści z różnych branż. Z pewnością zmiana przyzwyczajeń i wprowadzanie nowych, ekologicznych rozwiązań pozwoli osiągnąć pewien kompromis i równowagę między betonowym a roślinnym światem.

Dostrzec potrzebę zmian

Koncepcja zrównoważonego budownictwa, nazywanego również ?ekologicznym? albo ?zielonym? zrodziła się w latach 70. XX w. w USA podczas kryzysu naftowego oraz w efekcie wzrostu obaw o degradację środowiska naturalnego. Wówczas amerykańscy architekci i projektanci dostrzegli potrzebę zmian w tworzonych obiektach. Zaczęli dążyć do rozwiązań, które będą ograniczać negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka. Kluczowe stało się optymalne używanie materiałów budowlanych (np. bazujących na odnawialnych materiałach pochodzenia roślinnego), jak i ograniczenie transportu, zużywanych mediów oraz produkcji odpadów. Dodatkowo w budynkach zaczęto zwracać baczną uwagę na wygodę użytkowników oraz zadbane, a przede wszystkim na zielone otoczenie. Wdrożenie zrównoważonego budownictwa to długofalowy proces, który obejmu...