W celu lepszego zrozumienia możliwości, jakie niosą za sobą ekologiczne osiedla, warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania największej ekowioski Anglii ? zlokalizowanego w Londynie osiedla BedZED (Beddington Zero Energy Development).

W obliczu nieustannie rosnącej liczby mieszkańców dużych miast stopniowo zwiększa się świadomość społeczna na temat ich zrównoważonego rozwoju. Według opublikowanego przez Komisję Brundtland raportu ?Nasza Wspólna Przyszłość?: Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. W związku z tym, coraz bardziej istotne wydaje się racjonalne korzystanie z istniejących zasobów naturalnych, a także nieustanne poszukiwanie rozwiązań projektowych pozwalających ograniczyć ilość zużywanej energii. Aby lepiej zrozumieć możliwości, jakie zapewniają ekologiczne osiedla, warto poznać sposób funkcjonowania ekowioski BedZED.

Sieć przyjazna środowisku

Położone w dzielnicy Beddington Corner osiedle wybudowano w latach 2000-2002 wg projektu architekta Billa Dunstera, który wraz z firmami: Peabody Trust, Elli Moore Consulting Engineers oraz BioRegional i Arup podjął się wzniesienia największego ekologicznego kompleksu mieszkalnego w Wielkiej Brytanii. Inwestycja, której koszt wyniósł 15 mln funtów, to prototyp stworzony w ramach...