W Polsce opieramy się głównie na doświadczeniach niemieckich, które zostały zebrane i opisane przez FLL, tj. Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu, w ?Wytycznych do projektowania, wykonywania i pielęgnacji dachów zielonych?. Wytyczne FLL zostały przetłumaczone na język polski i wydane przez Stowarzyszenie DAFA w 2016 r. Na temat substratów dachowych ukazało się także w Polsce kilkanaście publikacji i artykułów, które jednak nie opisują pełnego spektrum zagadnień, szczególnie praktycznych.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży budowlanej oraz w produkcji podłoży na dachy zielone, warto pokrótce omówić wytyczne FLL w zakresie substratów dachowych oraz podzielić się uwagami na temat ich stosowania w praktyce. Istotne jest to, aby temat ten był bardziej dostrzegany w zielonej branży oraz w środowiskach naukowych i badawczych.

Produkcja substratu

Wytyczne FLL zakładają, że uprawa na dachach zielonych może być prowadzona w specjalnie przygotowanych substratach glebowych, ponieważ ryzyko zastosowania ziemi z wykopu zamiast substratu jest bardzo duże. Ziemia z wykopu, tzw. humus, gleba oraz pokątnie produkowane mieszanki z naturalnej gleby i kruszywa (tzw. ziemia ogrodowa) czy mieszanki torfu z keramzytem nie są podłożami do upraw na dachach zielonych, gdyż nie zachowują kluczowych parametrów technicznych oraz nie zapewniają stabilności składu. Pokusa zastosowania taniego zmiennika substratu wiąże ...