Katowice na poziomie 

Za nami już VII Międzynarodowa Konferencja ?Zieleń Miejska Katowice?. Co w tym roku przykuło uwagę uczestników?

Tradycyjnie organizator ? Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ? przygotował ciekawy program. Przez dwa dni (8-9 czerwca) prelegenci z Polski i zagranicy poruszyli takie zagadnienia, jak: adaptacja miast do zmian klimatu, wpływ roślin na zdrowie i samopoczucie ludzi, ogrody biblijne, konsultacje społeczne, utrzymanie terenów zieleni, rozwiązania dostosowujące tereny zieleni do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, a także nowe możliwości chemicznego zwalczania barszczu Sosnowskiego. W ramach współpracy redakcja miesięcznika ?Zieleń Miejska? przygotowała panel dyskusyjny ?Prawny (nie)porządek ? miasta w obliczu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody?. Prowadząca panel ? Magdalena Biela z ZZM w Katowicach ? omówiła najnowsze zmiany w prawie i zaprosiła uczestników do debaty na temat kontrowersyjnej ustawy. ? Jeżeli panu Szyszce chodziło o ochronę prawa własności, to można było wprowadzić prostsze uregulowania, np. stanowiące, że na terenach będących własnością osób fizycznych, w ogrodach przydomowych i na nieruchomościach zamieszkałych wycinka jest dozwolona. Obecnie doszło do wielu nadużyć, gdyż osoby fizyczne wycinają drzewa. A po co? Po to, aby sprzedać działkę deweloperowi, bo pozbawiona drzew ziemia będzie miała większą wartość ? stwierdziła urzędniczka Referatu Ochrony Przyrody i Gospodarki Zielenią Urzędu Miasta w Katowicach. Wątpliwości uczestników wzbudziły także: zmiana wysokości mierzenia obwodów drzew (obecnie na 5 cm) oraz kwestia nasadzeń zastępczych.

W tym roku podczas konferencji goszczono przedstawicieli miast partnerskich Katowic, a więc Saint-Étienne (Francja) i Kolonii (Niemcy). Dodatkowo przybył najbardziej znany w Czechach architekt krajobrazu ? doc. Ing. Paveł Šimek. Harald Dietrichkeit z Kolonii opowiedział o procesie rewitalizacji bulwarów Renu. Jak się okazuje, od dawna po lewej stronie Renu funkcjonuje promenada obsadzona zielenią, natomiast po prawej jeszcze do niedawna brakowało pełnowartościowego połączenia pomiędzy parkiem miejskim na północy a placem Kirmes oraz polami i łąkami na południu. Promenada po tej stronie Renu była zaniedbana, ale zapewniała przepiękny widok na Stare Miasto. Celem rewitalizacji było więc uatrakcyjnienie tego terenu, by przyciągał mieszkańców. Najlepszą konkursową propozycję zaproponowało biuro Planorama z Berlina.

W ramach konferencji uczestnicy mogli także zobaczyć zrewitalizowany katowicki rynek oraz dog park, który powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Judyta Więcławska