Opaski żwirowe są stosowane wokół obrzeży dachu, przy wszystkich ścianach, attykach, kominach, wentylatorach, szybach windowych, świetlikach, wyłazach i wpustach dachowych. Ich zastosowanie pozwala zapewnić dobrą komunikację i dostęp do urządzeń technicznych zamontowanych na dachu. Brak opasek żwirowych, czyli niewłaściwe zaprojektowanie i wykonanie zielonego dachu, może skutkować jego złym funkcjonowaniem, a nawet zniszczeniem dachu przez wiatr, czyli wskutek tzw. erozji wietrznej dachu.

Zgodnie z wymaganiami ?Wytycznych do projektowania, wykonywania i pielęgnacji dachów zielonych ? Wytycznych dla dachów zielonych? FLL, na dachach zielonych należy wykonać opaski zabezpieczające, rozumiane jako pas bez roślinności, a więc odstęp pomiędzy powierzchnią z roślinnością a innymi elementami dachu (np. krawędziami dachowymi, fasadami, attykami, wyłazami, wpustami, świetlikami i oknami dachowymi, wentylatorami oraz elementami wystającymi i przechodzącymi przez połać dachu).

Wytyczne FLL wskazują, że opaski zabezpieczające mogą być wykonywane ze żwiru, tłucznia lub płytek. W polskich warunkach opaski zabezpieczające tworzy się najczęściej z płukanego żwiru rzecznego i dlatego przyjęła się nazwa ?opaski żwirowe?. Jak wskazują wytyczne, nie jest dozwolone stosowanie w opaskach zabezpieczających materiałów sypkich zawierających wapń, takich jak kruszywo recyklowane (miały betonowe) lub żwir wapienny, które mogłyby prowadzić do powstawania osadów w urządzeniach o...