Opłaty za korzystanie ze środowiska z jednej strony powinny służyć ograniczaniu składowania odpadów, z drugiej zaś ? promować rozwój selektywnego zbierania odpadów oraz motywować do rozwoju nowoczesnych, proekologicznych technologii ich przetwarzania.


Polska Izba Gospodarki Odpadami od 2012 r. konsekwentnie wnioskowała do Ministerstwa Środowiska o podjęcie nowelizacji przepisów dotyczących opłat za korzystanie ze środowiska, która wdrażałaby podstawową zasadę hierarchii sposobów postępowania z odpadami. W uwagach do opublikowanego przez Ministerstwo Środowiska projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska Rada Izby podkreśliła też, że właściwe relacje w opłatach za składowanie poszczególnych frakcji odpadów mają kapitalne znaczenie dla ograniczania szarej strefy oraz nielegalnych sposobów postępowania z odpadami. Przy takim rozumieniu funkcji i celów opłat za korzystanie ze środowiska znaczenie fiskalne lub sankcyjne tego instrumentu finansowego powinno być drugorzędne, zaś wpływy z tych opłat powinny być przeznaczane na edukację ekologiczną, ewentualnie wzmocnienie działań kontrolnych inspekcji ochrony środowiska.


PIGO w swym stanowisku pozytywnie oceniła zaproponowany we wspomnianym projekcie rozporządzenia kierunek zmian, uznając za zasadne w szczególności zrównanie opłat za składowanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (20 03 01) o...