W Ustroniu, w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego, w dniach 24-26 września br. odbyła się XV Konferencja Naukowo-Techniczna pn. „Osady ściekowe, biomasa czy tylko?”. Spotkanie zorganizowane przez Instytut Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej skupiło ok. 80 praktyków z branży wod-kan. Patronat honorowy nad imprezą objął minister środowiska – Maciej Nowicki.

Konferencję otworzył January Bień (Politechnika Częstochowska), który omówił aktualne ilości i sposoby wykorzystywania osadów ściekowych oraz przedstawił prognozy dotyczące ich wytwarzania i zagospodarowania w przyszłości.

Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę na to, że według obowiązującego w Polsce katalogu odpadów komunalne osady ściekowe są odpadem i wszelkie ich przeróbki muszą być prowadzone zgodnie z prawem. Jednak Dyrektywa 2001/77/WE z 27 września 2001 r. w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych pozwala tę frakcję organiczną osadów ściekowych potraktować jako biomasę, a odzyskaną podczas jej termicznego przekształcania energię, przekształconą w ciepło lub prąd, uznać za energię ze źródła odnawialnego. – Praktyki krajów Unii Europejskiej wykazują, że osady ściekowe z powodzeniem mogą być traktowane jako odnawialne źródło energii – podkreślił T. Pająk.

Zofia Sadecka (Uniwersytet Zielonogórski) zaprezentowała wyniki badań prowadzonych na oczyszczalni ścieków w Głogowie. Ich celem było określenie poziomu pokrycia zapotrzebowania na energię, energią pozyskiwaną z produkowanego gazu fermentacyjnego.

Sporządzony bilans energetyczny systemu gospodarki biogazem wykazał 100-procentowe pokrycie zapotrzebowania na ciepło oraz 36-procentowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną – podsumowała Z. Sadecka.

Podczas spotkania zostało również poruszone zagadnienie efektywnej produkcji czystych i wysokoenergetycznych paliw ze źródeł odnawialnych i odpadowych. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej wyjaśnił, że poddawanie różnego rodzaju paliw procesowi autotermicznej termolizy powoduje usuwanie z nich wilgoci, dzięki czemu nie zachodzi spadek sprawności kotła. W efekcie następuje przetworzenie paliwa do postaci tzw. biocarbonu, czyli produktu o właściwościach fizykochemicznych podobnych do węgla. – Dzięki procesowi autotermicznej termolizy oprócz uwęglenia biomasy czy innego paliwa wsadowego można także usunąć pierwiastki obciążające, takie jak: rtęć, chlor lub alkalia – konkludował R. Kobyłecki.

Z kolei Agnieszka Flaga-Maryańczyk (Politechnika Krakowska) zaprezentowała koncepcję niskotemperaturowego suszenia osadów ściekowych w układzie z pompą ciepła, działającą z dwutlenkiem węgla jako czynnikiem ziębniczym. – System ten może być alternatywą dla tradycyjnych, wysokotemperaturowych i energochłonnych metod suszenia – wyjaśniła A. Flaga-Maryańczyk.

Podsumowując trzydniowe spotkanie w Ustroniu, January Bień podkreślił: – Podczas tej konferencji z pewnością odpowiedzieliśmy sobie na liczne wątpliwości. Myślę jednak, że wiele nadal pozostało. To bardzo dobrze i należy się z tego cieszyć, ponieważ motywują one do dalszych badań, a nawet powodują ich rozszerzenie. Takie konferencji to nie tylko integracja, ale przede wszystkim wymiana myśli, poglądów i doświadczeń.

(mm)