W Polsce rocznie powstaje 570 tys. t suchej masy osadów ściekowych. Jak je zagospodarowywać? O tym rozmawiali w Poznaniu specjaliści podczas konferencji ?Metody zagospodarowania osadów ściekowych?.

Od 2016 r. osadów ściekowych nie wolno kierować na składowiska odpadów. Wśród metod zagospodarowania najpowszechniejsze jest ich użycie w rolnictwie ? to 116 tys. t rocznie. Na drugim miejscu ? 101,1 tys. t rocznie ? jest termiczna utylizacja. Znaczna część osadów ściekowych jest stosowana też pod uprawy do produkcji kompostu i do rekultywacji gruntów.
W poznańsko-berlińskiej konferencji organizowanej przez firmę Abrys wzięło udział ponad 160 najlepszych specjalistów i eksploatatorów krajowych instalacji. Miała ona na celu postawienie diagnozy i pokazanie nowych metod postępowania z osadami ściekowymi. Tym bardziej, że nakłada na nas ten obowiązek prawodawstwo unijne, coraz bardziej zwracające się w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Potencjał z osadów
Osad ściekowy jest odpadem, którym można wykorzystać i przekształcić na wiele sposobów, podkreślały w sesji otwierającej konferencję dr inż. Klara Ramm z EurEau oraz prof. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Częstochowskiej. Łukasz Ciszewski z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy omówił aspekty karnej odpowiedzialności za sposób gospodarowania osadami ściekowymi. Kary grzywny i aresztu, według zapisów ustawy o odpadach, grożą m.in. za przekazywanie osa...