Które osiedle mieszkaniowe pretenduje do miana najbardziej zrównoważonego lub proekologicznego? Można by odpowiedzieć, że wioski Masajów w dzikich rejonach Tanzanii, gdzie ludzie są po prostu integralną częścią przyrody. W kontekście naszej, degradującej środowisko cywilizacji, to spojrzenie tysiące lat wstecz. Cofnąć czasu nie można, trzeba więc podążać do przodu. Pytanie tylko, którą drogą?
Sporo mówi się o zrównoważonym rozwoju, ale najważniejsze są realne kroki, zbliżające nas choć trochę do celu. W artykule nie będą więc prezentowane osiedla samowystarczalne energetycznie czy inne elitarne osiągnięcia techniki i myśli ludzkiej, lecz projekty, w których w różnorodny sposób wdrażane są zasady zrównoważonego rozwoju.
 
19. dzielnica
Osiedle mieszkaniowe 19. dzielnica w Warszawie powstało na terenach pokolejowych, które określić można mianem brown fields. Zgodnie z definicją, są to obszary zurbanizowane, zanieczyszczone, gdzie poprzednia działalność użytkowa miała negatywny wpływ na otoczenie. W związku z tym istnieje konieczność interwencji w celu przywrócenia odpowiedniego stanu środowiska. Dokonano tego w ramach inwestycji mieszkaniowej 19. dzielnica, która stanowi przykład zastosowania rozwiązań zrównoważonego rozwoju oraz nowej urbanistyki. Projekt zakładał nie tylko stworzenie elegancki...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?