W artykule opisano sześć odmian różaneczników uprawianych u nas bardzo rzadko lub jeszcze nieznanych. Opisy poprzedzono krótką charakterystyką gatunków, od których się wywodzą. Rośliny te warto sadzić na osiedlach mieszkaniowych ze względu na ich dekoracyjny wygląd.
Dla trzech gatunków zaproponowano nazwy polskie, ponieważ wcześniej ich nie miały: różanecznik czerwonawy dla Rh. russatum, różanecznik krzywoowocowy dla Rh. campylocarpum i różanecznik jemiołolistny dla Rh. viscidifolium.
 
Różanecznik czerwonawy
Rhododendron russatum w stanie naturalnym występuje w północnym i północno-zachodnim Jinnanie oraz w południowo-zachodniej części prowincji Syczuan (Chiny), na obrzeżu górskich lasów iglastych, na wysokości 3400-4300 m n.p.m. Tworzy gęste, niskie krzewy o wysokości od 30 cm do 1,8 m. Liście są zawsze zielone, podłużne do szeroko eliptycznych, o długości 1,5-4 cm i szerokości 0,5-1,5 cm, na wierzchu szarozielone, a na spodzie mają brązowe łuski. Szerokolejkowate kwiaty o długości 1-2,5 cm i średnicy ok. 2,5 cm są ciemnopurpurowoniebieskie do jasnopurpurowych lub różowych. Nazwa russatum pochodzi od łacińskiego słowa russus – czerwony i odnosi się do czerwonawych przebarwień na kwiatach.
Odmiana BLAUFEDER ‘Hachblau’ powstała...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?