Osobny przypadek: odpady z cmentarzy
Odpady z cmentarzy ? zbierane zarówno selektywnie, jak i nieselektywnie ? mogą być uznane za odpady komunalne, ale nie jest to jednoznacznie przesądzone. Jednocześnie uznać więc trzeba, że dopuszczalna jest inna interpretacja definicji z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o odpadach.
Owa inna wykładnia nie może być uznana za błąd ? decydujące znaczenie ma tu ocena charakteru tych odpadów (duże ilości związane z prowadzeniem działalności de facto usługowej/gospodarczej). Powstaje jednak w związku z tym szereg wątpliwości, które mogą mieć znaczenie praktyczne.
Klasyfikacja odpadów z cmentarzy
Pozornie wszystko jest absolutnie jasne. Katalog odpadów (rozporządzenie Ministra Środowiska z 2001 r.) w grupie 20 (odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie) wyróżnia podgrupę 20 02 (odpady z ogrodów i parków ? w tym cmentarzy). Mieszczą się tu trzy rodzaje odpadów ? 20 02 01 (odpady ulegające biodegradacji), 20 02 02 (gleba i ziemia, w tym kamienie) oraz 20 02 03 (inne odpady nieulegające biodegradacji). Można więc założyć, że podgrupa 20 02 obejmuje wszystkie rodzaje odpadów z cmentarzy i są to zawsze odpady komunalne. Tak jednak nie jest.
Przypomnieć przede wszystkim należy, że nadanie odpadom określonego kodu (w tym wypadku z grupy 20) nie przesądza o tym, czy spełniają one warunki określone w powołanej już definicji ustawowej odpadu komunalnego. Innymi słowy...