Pod koniec lipca br. zakończył się drugi etap XIV edycji Konkursu ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu. Do redakcji spłynęło 276 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach. Liczba ta potwierdza, iż segregacja odpadów i związane z nią działania edukacyjne są w Polsce niezwykle istotnym tematem.

Kwestia segregacji nabrała znaczenia szczególnie w tym roku. Temat ten na przełomie czerwca i lipca znalazł się w centrum uwagi nie tylko branży komunalnej, ale całego polskiego społeczeństwa. O nowej ustawie ?śmieciowej? nadal jest głośno, a zmiany w gospodarce komunalnej widoczne są gołym okiem. Dla Konkursu o Puchar Recyklingu także oznacza to poważne zmiany ? przyszłoroczna edycja będzie jednocześnie pierwszą oceniającą zbiórkę odpadów według nowego systemu.

Najwięcej zbiórki szkła i tworzyw

W tym roku pod lupę brane są działania związane z selektywną zbiórką odpadów, które przeprowadzono w 2012 r. Zebrane przez organizatorów zgłoszenia zostaną poddane teraz ocenie przez odrębne dla każdej kategorii komisje konkursowe. W każdej z nich zasiadają przedstawiciele partnerów Konkursu ? specjalistów branży recyklingowej. Przed nimi sporo intensywnej pracy ? szczególnie w kategoriach ?Lider Zbiórki Tworzyw? i ?Szklana Statuetka?. To właśnie w tych obszarach odnotowano najwięcej zgłoszeń ? odpowiednio 44 i 43. Najmniej ?obleganą? kategorią okazał się ?Rekordowy Karton?, gdzie o nagrody za zbiórkę opakowań po płynnej żywności powalczy 12 podmiotów. W pozostałych kategoriach ? ?Srebrnej Puszce?, ?Złotej Beli Makulatury?, ?Zielonej Baterii?, ?Zielonym Kontakcie?, ?Liderze Sortowania? oraz ?Edukacji Ekologicznej? ? liczba zgłoszeń oscyluje w granicach 20.

Uczestnicy wykonali już swoje zadanie polegające na przygotowaniu formularzy zgłoszeniowych i wymaganej dokumentacji. Teraz, organizatorów i komisje konkursowe, czekają dni wytężonej pracy. Przez cały sierpień będą odbywały się spotkania, na których partnerzy kategorii wraz z zaproszonymi ekspertami podejmą decyzje o nominacjach do nagród. Wśród członków komisji znajdą się także przedstawiciele sponsorów, którymi są Krynicki RECYKLING w kategorii ?Szklana Statuetka?, Fundacja RECAL w kategorii ?Srebrna Puszka?, WIBO Recykling, IMP Polowat oraz Fundacja PlasticsEurope w kategorii ?Lider Zbiórki Tworzyw?, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stora Enso oraz International Paper w kategorii ?Złota Bela Makulatury?, REBA w kategorii ?Zielona Bateria?, ElektroEko w kategorii ?Zielony Kontakt?, Rekopol w kategorii ?Lider Sortowania?, Fundacja Nasza Ziemia w kategorii ?Edukacja Ekologiczna? oraz REKARTON w kategorii ?Rekordowy Karton?.

W każdej komisji zgłoszenia zostaną poddane ocenie w trzech podkategoriach, zależnych od liczby obsługiwanych przez dany podmiot osób. Osobno konfrontowane będą ze sobą zgłoszenia firm odbierających odpady z terenu do 30 tys. mieszkańców, od 30 do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Dzięki takiemu podziałowi szanse na zdobycie nagród są wyrównane.

Od dyplomów po Tygrysa

Pod koniec sierpnia br. uczestnicy dowiedzą się o nominacjach do nagród, a o tym kto ostatecznie zostanie laureatem zadecyduje Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Małgorzaty Skuchy, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, a najlepsi mają szansę na zdobycie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Laureaci zostaną nagrodzeni podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON oraz na Finale Konkursu. Oba wydarzenia odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO ? 7 i 8 października br.

Kapituła zdecyduje także o przyznaniu najważniejszego tytułu, czyli Tygrysa Recyklingu, który przyznawany jest zdobywcom Pucharów Recyklingu z poprzednich lat, startującym w bieżącej edycji w co najmniej sześciu wybranych kategoriach. Na to wyróżnienie mają szansę te podmioty, którym w poprzednich edycjach trzykrotnie przyznano nominację do tego tytułu. Dla tych, którzy wytężoną działalnością w zakresie selektywnej zbiórki odpadów osiągną to zaszczytne wyróżnienie, organizatorzy przewidzieli specjalne miejsce w Loży Ekspertów. Dzięki temu uczestnicy mogą mieć realny wpływ na kształtowanie przyszłych edycji Konkursu.

XV edycja w nowym systemie

W przyszłym roku zasady Konkursu ulegną sporym zmianom, co podyktowane jest wejściem w życie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W gronie adresatów Konkursu, jako jednostki z nadanym nowym statusem, mogą znaleźć się teraz regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych. Głównym jednak odbiorcą naszej inicjatywy, obok zakładów komunalnych i firm recyklingowych, staną się teraz gminy. Najciekawsze mogą okazać się dane dotyczące selektywnej zbiórki odpadów ? przyszła edycja będzie idealnym sprawdzianem, oceniającym przewidywany wzrost społecznego zaangażowania w segregację śmieci.

Stąd na oficjalnej stronie Konkursu (www.pucharrecyklingu.pl) przez cały rok będą pojawiać się materiały edukujące w zakresie zarówno zbiórki odpadów, jak i szeroko pojętego recyklingu. W zakładkach ?Dla gmin? oraz ?Bank pomysłów? już teraz można znaleźć sporo ważnych informacji. Uczestnicy przyszłorocznej edycji mogą wykorzystywać je na rzecz własnych działań ? materiały z zakładki ?Dla gmin? można bezpłatnie pobierać, drukować i rozpowszechniać. A warto korzystać z tego wsparcia już teraz ? w przyszłym roku w Konkursie ocenimy działania właśnie z bieżącego roku. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnej, XV edycji Konkursu o Puchar Recyklingu!

Agata Jasińska, koordynator konkursów