Ogrody działkowe łączą funkcje kulturowo-rekreacyjne i ekonomiczne dla ich użytkowników z rolą ekologiczną i strukturalno-przestrzenną dla całego miasta. Stanowią one istotny element ?zielonej infrastruktury?, o wyjątkowym potencjale dla zrównoważonego rozwoju miasta, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by optymalnie zarządzać ich przestrzenią.

Na obecne miejsce ogrodów działkowych w strukturze przestrzennej miasta mają wpływ uwarunkowania prawne i lokalna polityka przestrzenna i ekologiczna. Do 2012 r. zapisy prawne gwarantowały istniejącym ogrodom działkowym stabilną pozycję w przestrzeni miasta, mimo silnej presji inwestycyjnej na tereny przez nie zajmowane.

Obecnie w Polsce działki postrzegane są jako twory minionej epoki, co sprawia, że ich rola w strukturze przestrzennej miasta jest szczególnie marginalizowana. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w sposobie ich traktowania w miejscowych dokumentach planistycznych i strategicznych, w których często ogrody działkowe stanowią rezerwę terenową pod rozwój innych funkcji użytkowych. Należy podkreślić, że takie ujęcie problematyki działek stoi w opozycji do trendów obserwowanych w krajach ?starej? Unii Europejskiej, w których ogródki działkowe odgrywają istotną rolę w dostarczaniu usług ekosystemowych mieszkańcom miast.

Aby potwierdzić powyższą tezę, analizie poddano narzędzia wyznaczające politykę przestrzenną i ekologiczną rozwoju Poznania i Warszawy w kontekście ujęci...