Toczone w Polsce dyskusje na temat przyszłości ogrodów działkowych wyraźnie wskazują na potrzebę nowego spojrzenia na przyrodę w miastach. Potwierdza to również przeprowadzone przez Fundację Sendzimira badanie dotyczące barier dla zachowania drzew w polskich miastach. W obu przypadkach (ogrodów działkowych i drzew), a także w stosunku do innych komponentów przyrody w mieście widoczny jest brak zrozumienia szerszych korzyści, jakie zapewniają one ogółowi mieszkańców.

Tymczasem ? w kontekście postępującej na świecie urbanizacji ? w dyskusjach prowadzonych w innych krajach coraz częściej zwraca się uwagę na walory, jakich dostarcza człowiekowi przyroda w mieście (tzw. usługi ekosystemów). Wiąże się to z patrzeniem na przyrodę na terenach zurbanizowanych jak na element szerszego systemu społeczno-ekologicznego, składającego się z powiązanych i wzajemnie od siebie zależnych komponentów.

Również w Polsce konieczna jest zmiana paradygmatów dotyczących zarządzania przyrodą w mieście ? od ochrony przyrody skoncentrowanej na drzewach pomnikowych i szczególnie rzadkich gatunkach czy zbiorowiskach do ochrony przyrody ze względu na korzyści, jakie zapewnia ona człowiekowi. Są to m.in. czyste powietrze, możliwość rekreacji, retencja wody czy regulacja mikroklimatu. Dla wielu ludzi przyroda w mieście stanowi jedyną okazję do kontaktu z naturą w ogóle. Dla osiągania tych korzyści ważne są także ogrody działkowe ? i to zarówno w obecnej formie, jak i...