Małe drzewka lub wysokie, rozłożyste krzewy obsypane obficie białymi bądź różowymi kwiatami to symbol wiosny. Nawet jeśli kwitną w sercu miasta, przywodzą na myśl uroki sadu, wsi i sielskiej natury. Drzewa owocowe w mieście to pozostałość po dawnych gospodarstwach i siedliskach. Nawet jeśli nie mają już funkcji użytkowych, warto je zachować ze względu na walory ozdobne pojedynczych drzew, a także nastrój, jaki tworzą w grupie. Dlatego warto zastanowić się nad zasadnością decyzji o usunieciu drzew owocowych.
Należy jednak pamiętać, że mówiąc o świadomym zastosowaniu takich rodzajów jak jabłoń, grusza, śliwa czy wiśnia w mieście, mamy na myśli przede wszystkim odmiany o cechach ozdobnych.
W obrębie każego z wymienionych rodzajów istnieje przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt gatunków i odmian, które mają zastosowanie w terenach zieleni. Są one wciąż ulepszane przez ogrodników, nie tylko w kierunku atrakcyjności, ale także odporności.

Rajskie jabłonie
Liczne gatunki, ich mieszańce i odmiany uprawia się i sadzi ze względu na atrakcyjne kwiaty pojawiające się w maju. Kwitnienie jest bardzo obfite, trwa w zależności od pogody kilkanaście dni. Kwiaty mogę być białe i w różnych odcieniach różu – od bardzo jasnego do ciemnopurpurowego, pojedyncze i pełne. Wiele odmian ma także czerwonawe liście, zwłaszcza wczesną wiosną, co stanowi dodatkową atrakcję. Innym, niezaprzeczalnym walorem są ozdobne owoce jabłoni, w różnych wielkościach i bar...