Ministrowie odpowiedzialni za kwestie miejskie, przy udziale instytucji europejskich oraz miast, zatwierdzili Pakt Amsterdamski, ustanawiający program rozwoju miast, zwany Agendą Miejską Unii Europejskiej.

Celem jest włączenie ?wymiaru miejskiego? do polityk unijnych, zwiększenie zaangażowania miast w procesy decyzyjne UE, a w rezultacie zapewnienie ich lepszego dostępu do funduszy europejskich. Są też nowe rozwiązania organizacyjne, m.in. fundusze na działania innowacyjne w miastach ? Urban Innovative Actions. W tle wskazuje się także inne cele, związane ze zwiększeniem pragmatyzmu działania instytucji unijnych. Chodzi o głębszą koordynację prac Komisji Europejskiej poprzez weryfikację proponowanych przez nią polityk w oparciu o potrzeby i możliwości, wdrażane de facto na poziomie jednostek terytorialnych. Tymi jednostkami są przede wszystkim miasta, gdyż inne poziomy władzy zajmują się głównie pośrednictwem w przekazywaniu środków i nie znają faktycznych warunków i potrzeb. Ten mechanizm weryfikacji nazwano ?urban proof policies?. Wzmocnienie roli miast ma też zapobiegać tendencjom recentralistycznym w Europie, pośrednio wynikającym z niskiej sprawności układów regionalnych, szczególnie w małych krajach.


Wyzwania w ramach partnerstwa
Pakt Amsterdamski, zatwierdzony 30 maja 2016 r. w Amsterdamie, zakłada trzy cele: lepsze regulacje, lepsze finansowanie i lepszą wiedzę na temat tego, jak działać. ...