Zbigniew Kamieński
zastępca dyrektora, Departamentu Bezpieczeństwa
Energetycznego, Ministerstwo Gospodarki


Prace nad projektem rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych zostały zakończone. Na początku lutego br. projekt zostanie przekazany Komisji Europejskiej do notyfikacji.

Jeżeli po trzech miesiącach nie zostaną zgłoszone do niego uwagi (a sądzę, że kraje członkowskie Unii Europejskiej nie powinny mieć do tego projektu zastrzeżeń), to rozporządzenie zostanie podpisane przez Ministra Gospodarki i skierowane do publikacji. Oznacza to, że wejdzie ono w życie na początku czerwca tego roku. Rozporządzenie to po raz pierwszy pozwoli na legalny obrót biopaliwami ciekłymi w Polsce. Będą to dwa rodzaje biopaliw: czyste estry metylowe kwasów tłuszczowych, stanowiące samoistne paliwo, i olej napędowy zawierający 20% ww. estrów. Pragnę nadmienić, że w końcowej fazie prac legislacyjnych, w wyniku uzgodnień międzyresortowych, wprowadzono do projektu istotną zmianę: zrezygnowano z zapisów umożliwiających stosowanie estrów metylowych kwasów tłuszczowych otrzymanych jedynie z rzepaku. Zmiana ta pozwoli na zastosowanie estrów otrzymywanych także z innych surowców, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 3 i 5 ustawy z 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Tym samym wyznacznikiem możliwości zastosowania biopaliwa będzie jego jakość, zgodna z wymaganiami, a nie rodzaj surowca użytego do produkcji.

Nowe możliwości
Wypełniając ustalenia Komitetu Europejskiego Rady Ministrów z 3 stycznia br., w Ministerstwie Gospodarki trwają intensywne prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie niektórych ustaw. Regulacje przewidziane w tej ustawie otworzą nowe, szerokie możliwości dotyczące produkcji i stosowania w Polsce biopaliw. Aktualnie prace koncentrują się na wypracowaniu rozwiązań dotyczących stosowania w wybranych flotach pojazdów i maszyn biopaliw o zwiększonym udziale biokomponentów oraz wprowadzeniu uproszczonych procedur umożliwiających produkcję biopaliw przez rolników na własne potrzeby i sprawozdawczości dla Komisji Europejskiej. Zagadnienia te były przedmiotem roboczego spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które odbyło się 1 lutego br. Cały proces przygotowywania projektu ustawy prowadzony będzie w ścisłej współpracy z tymi resortami. Powinno to umożliwić maksymalne skrócenie fazy uzgodnień międzyresortowych.

Napięty harmonogram
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, projekt ustawy opracowany zostanie w Ministerstwie Gospodarki do końca marca br. Następnie, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, do 31 maja br. powinien zostać przyjęty przez Komitet Europejski Rady Ministrów i ostatecznie, do końca czerwca br., rozpatrzony przez Radę Ministrów. Jest to bardzo napięty harmonogram, jeżeli weźmie się pod uwagę szeroki zakres i złożoność regulacji. Należy wyraźnie podkreślić, że celem tego przedsięwzięcia, obok pełnej transpozycji dyrektywy 2003/30/WE w sprawie promowania użycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych, jest uporządkowanie sytuacji prawnej w obszarze biokomponentów i biopaliw, która mimo wielu inicjatyw legislacyjnych na przestrzeni ostatnich kilku lat nie doczekała się dobrych rozwiązań. Nowe uregulowania powinny zapewnić stabilne warunki do długofalowego, dynamicznego rozwoju wykorzystania biopaliw w Polsce. Trzeba również pamiętać, że z uwagi na podatność na przestępstwa i nadużycia na wielką skalę (w tym zachowania o charakterze mafijnym) rynek paliwowy w Polsce to bardzo trudny obszar. Sytuacja ta wymaga, aby regulacje prawne dotyczące rynku paliwowego były szczególnie precyzyjne i zapewniały efektywny system zapobiegania wyżej opisanym zachowaniom.
Aby skrócić czas faktycznego wdrożenia przygotowywanych rozwiązań prawnych w Ministerstwie Gospodarki, równolegle z procesem legislacyjnym trwają prace mające na celu przygotowanie organizacyjne, umożliwiające zastosowanie nowych przepisów niezwłocznie po ich wejściu w życie. Między innymi skierowane zostały wystąpienia wskazujące na potrzebę podjęcia już teraz prac dotyczących wytypowania i odpowiedniego przygotowania konkretnych grup pojazdów i maszyn, które mogłyby stanowić wybrane floty. Analizowane i rozpoznawane są efekty wprowadzenia uproszczonej procedury umożliwiającej produkcję biopaliw przez rolników na własny użytek. Szacowana jest przewidywana skala tego zjawiska oraz określane są rodzaje biopaliw mogących być przedmiotem takiej produkcji.

Tytuł i śródtytuły od redakcji