Racjonalne wykorzystanie odnawialnych zasobów energii odnawialnej jest jednym z istotnych elementów zrównoważonego rozwoju państwa. Stopień ich wykorzystania jest uzależniony od wielkości zasobów oraz technologii przetwarzania.

Ocenia się, że przy obecnie obowiązujących regulacjach prawnych, cenach energii elektrycznej i ciepła oraz stosowanym wsparciu finansowym największy potencjał do wykorzystania w Polsce ma biomasa. Do tej pory jedynie cztery energetyczne jednostki wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio w oparciu o spalanie biomasy. Większym zainteresowaniem podmiotów krajowej elektroenergetyki i ciepłownictwa cieszą się technologie umożliwiające współspalanie biomasy z węglem w istniejących kotłach energetycznych. Rozwiązanie to wydaje się być najszybszą drogą prowadzącą do wykorzystania biomasy w jednostkach wytwórczych o dużych mocach, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej sprawności konwersji energii chemicznej zawartej w spalanym paliwie. Wszelkie nowe doświadczenia eksploatacyjne i badawcze, szczególnie w zakresie współspalania biomasy i węgla kamiennego w elektrowniach i elektrociepłowniach, prowadzą do optymalizacji parametrów energetycznych i emisyjnych tego procesu.
Obecnie współspalanie biomasy jest realizowane na skalę przemysłową w kilkunastu krajowych elektrowniach i elektrociepłowniach. Spalanym paliwem jest głównie biomasa drzewna (w postaci trocin, zrębków, pyłu) i biogaz, ale również klasyfikowane jako biomasa odpady z produ...