Ziarno energetyczne pochodzące z uprawianych specjalnie na ten cel roślin, m.in. owsa, gorczycy, łubinu i pszenżyta, nie stosuje się do celów konsumpcyjnych. Obszerniejszy artykuł na temat uprawy i energetycznego wykorzystania owsa znajduje się w wydaniu 1/2006 „Czystej Energii”.
Ziarno tych roślin może być stosowane w kotłach wyposażonych w pełną automatykę, a także w kotłach z palnikami retortowymi i nadmuchowymi, zaprojektowanymi do spalania granulatu drzewnego. Przykłady takich konstrukcji można obejrzeć na stronie internetowej Izby (www.biomasa.org.pl) w wirtualnej alei kotłów na biomasę. Kotły zasilane ziarnem energetycznym zapewniają komfort obsługi podobny do tego, jaki dają używane powszechnie kotły olejowe czy gazowe. Stosowanie tego surowca przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania i pozytywnie wpływa na stan otaczającego nas środowiska. Nie następuje uwalnianie nadmiernych ilości gazów cieplarnianych, gdyż powstający w procesie spalania CO2 jest asymilowany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Powstający popiół to doskonały nawóz naturalny. Kotły te wykorzystuje się również do utylizacji ziaren zbóż zakażonych ustrojami chorobotwórczymi lub innych, nie na nadających się do konsumpcji czy przerobu na paszę.
Zdaniem PIB, powszechne wykorzystanie ziarna zbóż w energetyce z pewnością przyczyniłoby się do aktywizacji zawodowej społeczności lokalnych i przywrócenia do użytkowania obszarów do niedawna odłogowanych. W najbliższym czasie zostanie zwołana specjalna konferencja prasowa dla dziennikarzy, na której zostanie przybliżony temat wykorzystania tego ziarna.

Henryk Pyrka
dyrektor Biura Polskiej Izby Biomasy

Nowy prezes PIB

Nowy prezes Zarządu Izby, Ryszard Gajewski (lat 44), został wybrany 11 stycznia 2006 r. na nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków Polskiej Izby Biomasy. Ryszard Gajewski pełni również funkcję prezesa zarządu firmy SALIKS, członka Izby, która zarządza plantacją wierzby energetycznej o powierzchni 100 ha. Może zatem pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w uprawie roślin energetycznych. Podobnie jak jego poprzednik, zmarły pod koniec ubiegłego roku Adam Tomiczek, jest on wielkim entuzjastą pozyskiwania energii z biomasy. Od kilku miesięcy społecznie pełni funkcję eksperta – koordynatora zespołu ds. wspierania rynku biomasy przy Izbie. Jest także jej rzecznikiem prasowym. Nowy prezes jest również wielkim zwolennikiem produkcji ziarna przeznaczonego na cele energetyczne.


Polska Izba Biomasy
01-041 Warszawa, ul. Smocza 26
tel. 22/498-60-09, 601-547-613,
601-547-607

[email protected]

www.biomasa.org.pl