Do preparacji paliw alternatywnych nie mogą być wykorzystywane ani odpady niebezpieczne, wyszczególnione w katalogu odpadów (DzU z 2001 r. nr 112, poz. 1206), ani paliwa kopalne.

Propozycja zakazu stosowania paliw kopalnych jako komponentów przy produkcji paliw alternatywnych ma na celu uniemożliwienie stosowania procederu „rozcieńczania zanieczyszczeń” metodą mieszania odpadów np. z węglem. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest pełna „przejrzystość” przy stosowaniu paliw alternatywnych jako odnawialnych źródeł energii (OZE) – ze wszelkimi konsekwencjami preferencyjnego zakupu wytworzonej energii. Podobne rozwiązanie jest aktualnie stosowane z powodzeniem w przypadku rozliczania tzw. zielonej energii produkowanej z biomasy (procedury zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki).
Podsumowując rozważania z pierwszej części artykułu, zaproponowano następującą definicję: paliwa alternatywne (wtórne) są to stałe substancje, przeznaczone do wykorzystywania jako paliwa w procesach przemysłowych, wytworzone poprzez przetwarzanie lub odzysk niektórych odpadów innych niż niebezpieczne, które w wyniku przekształcenia termicznego nie powodują przekroczenia standardów emisyjnych, określonych w stosownym rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Odpady mogące stanowić surowce do produkcji paliw alternatywnych zestawiono w kilka grup, cechujących się podobnymi właściwościami.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?