Zakładanie, pielęgnacja i ochrona plantacji wierzb energetycznych
Jan Wiesław Dubas, Anna Tomczyk

W szerokiej gamie wszystkich odnawialnych źródeł energii biomasa, pochodząca z tzw. energetycznych upraw polowych, zajmuje znaczącą pozycję. Wśród nich najbardziej powszechna jest wierzba energetyczna. Intensywne zwiększanie jej powierzchni uprawnych może być przyczyną powstawania w niektórych regionach wielkołanowych monokultur. Stwarza to niebezpieczeństwo szybkiego i czasem niekontrolowanego rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. W związku z tym rolnicy podejmujący uprawę tej rośliny spotykają się z wieloma problemami, związanymi z pielęgnacją i ochroną plantacji.
Prezentowana publikacja, napisana w formie poradnika, jest próbą zestawienia występujących w uprawach wierzby zagrożeń. Zawiera propozycję niektórych zabiegów pielęgnacyjnych oraz metod zwalczania najważniejszych chorób i szkodników przy użyciu zarejestrowanych w Polsce środków ochrony roślin. Książka przybliża również zagadnienie zakładania i prowadzenia plantacji wierzby energetycznej z uwzględnieniem ekonomiki przedsięwzięcia.
Całość opracowania została uzupełniona o liczną bibliografię, służącą dokładniejszemu zgłębieniu tematu.
WENA Kochańska-Dubas Jolanta
tel./fax 0-75/767-89-76
[email protected]
www.wena.jgora.pl
Wydawnictwo SGGW
tel./fax 0-22/593-55-21
[email protected]
www.wydawnictwosggw.pl




O energetyce dla użytkowników oraz sceptyków
Mirosław Dakowski, Stanisław Wiąckowski

Książka dokumentuje bezsens „wojen o energię” i ukazuje ich kulisy. Wskazuje, iż konflikty te nie mają przyczyn energetycznych i są anachronizmem, a ich wywoływanie ma na celu zwiększanie rabunkowych zysków wielkich firm i zaborczych państw. Następnie szkicuje sytuację w dziedzinie paliw kopalnych oraz dokumentuje istnienie często setki razy wyższych cen od kosztów. Opracowanie prezentuje również nadmierną energochłonność gospodarki i najnowsze możliwości poszanowania energii. Ukazuje nieudolność instytucjonalnego leczenia „choroby energochłonności”. W kolejnym rozdziale lektura analizuje sukces energii odnawialnych (gł. biomasy) w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu. Wskazuje na konieczność zbadania wielkości realnego potencjału OZE. Kolejny rozdział – „Geostrategia energetyczna” ukazuje zagadnienia różnych działów energetyki z perspektywy użytkownika. Czytelnik przekonuje się, że różnica punktów widzenia radykalnie zmienia poglądy na to, które rozwiązania są słuszne i w jakich kierunkach energetyka powinna się rozwijać. Dalej omówiony został ogromny potencjał „nowych”, dotąd prawie niewykorzystanych zasobów kopalnych (hydraty, łupki bitumiczne i piaski smoliste) oraz energetyki słonecznej i jej doskonałego nośnika – wodoru.
Mirosław Dakowski
tel./fax 0-22/812-08-06
[email protected]
Fundacja ODYSSEUM
tel./fax 0-22/872-04-30
[email protected]




Proekologiczne odnawialne źródła energii
Witold M. Lewandowski
Prezentowana książka jest trzecim uaktualnieniem i uzupełnieniem publikacji pt. „Proekologiczne źródła energii odnawialnej”.
W wydaniu tym przedstawiono nowe trendy w energetyce konwencjonalnej oraz prognozy rozwoju źródeł energii odnawialnej w aspekcie prawodawstwa unijnego. Pogłębiono wiedzę dotyczącą wciąż intensywnie rozwijających się proekologicznych źródeł energii. Poszerzono informacje na temat wykorzystania pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i energii geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym. Przeanalizowano aktualne i potencjalne zasoby biomasy, energii geotermalnej, energii wiatru i słońca w aspekcie samowystarczalności energetycznej Polski. Publikację uzupełniono o rozdziały na temat plantacji energetycznych na świecie i w Polsce, ogniw paliwowych oraz nietypowych proekologicznych sposobów konwersji energii i jej oszczędzania.
Opracowanie jest przeznaczone dla studentów specjalizujących się w inżynierii i ochronie środowiska. Mogą z niej korzystać również uczniowie szkół średnich z rozszerzonym programem nauki o środowisku, a także ekolodzy i inżynierowie zawodowo zajmujący się źródłami energii odnawialnej.
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
00-048 Warszawa
ul. Mazowiecka 2/4
tel. 0-22/828-36-22, 0-22/826-72-71 w. 220
[email protected]
www.wnt.pl


Kolumnę opracowała: Barbara Krawczyk