Metody termicznego przekształcania odpadów komunalnych są w wielu krajach Unii Europejskiej powszechnie stosowaną metodą zagospodarowania odpadów, których nie można racjonalnie wykorzystać w inny sposób. Pomimo ciągle jeszcze dominujących w wielu środowiskach negatywnych opinii, metody te są stale rozwijane i stanowią bardzo istotny element nowoczesnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi, gdyż poza korzyściami związanymi ze znaczną redukcją objętości składowanych odpadów oraz możliwością definitywnego unieszkodliwienia wielu substancji niebezpiecznych, umożliwiają odzysk znacznych ilości energii zawartej w odpadach.

Właśnie energetyczne wykorzystanie odpadów było tematem wiodącym 4. już Międzynarodowej Konferencji „Paliwa z Odpadów 2003”, która odbyła się pod koniec października w Ustroniu-Jaszowcu.
Organizatorem, tak jak w latach poprzednich, była Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Patronat nad konferencją sprawował Komitet Badań Naukowych. Jednym z patronów medialnych była „Czysta Energia”.
Podobnie jak w trakcie poprzednich konferencji, dominowały zagadnienia związane z energetycznym wykorzystaniem różnych grup odpadów, a także zagospodarowaniem produktów spalania (popioły lotne, żużle itp.), ograniczeniem emisji i oczyszczaniem spalin oraz nowymi rozwi...