W celu dalszej implementacji zapisów unijnych dyrektyw wprowadzono zmiany w dwóch ustawach obejmujących swoim zakresem obszar paliw i biopaliw.

Ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z 11 lipca 2014 r. oraz Ustawa z 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zostały uchwalone w związku z koniecznością wdrożenia przepisów dyrektywy 2009/30/WE zmieniającej dyrektywę 98/70/WE, odnoszącą się do specyfikacji benzyn, oleju napędowego i olejów pędnych oraz wprowadzającą mechanizm monitorowania i ograniczania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z wykorzystania paliw w transporcie drogowym.

Należy podkreślić, że już wcześniejsza Ustawa z 27 maja 2011 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 153, poz. 902) częściowo wdrożyła przepisy dyrektywy 2009/30/WE do polskiego porządku prawnego, wprowadzając możliwość zwiększenia z 5% do 7% dopuszczalnej ilości estrów (FAME) dodawanych do oleju napędowego oraz obowiązek umieszczania na stacjach paliwowych informacji dotyczących zawartości biokomponentów w benzynach i oleju napędowym.

W drugim etapie implementacji przepisów przedmiotowej dyrektywy została stworzona m.in. możliwość wprowadzania do obrotu na stacjach paliwowych benzyn silnikowych zawierających do 10% bioetanolu lub do 22% objętościowo eteru etylo-tert-butylowego lub eteru etylo-tert-a...