Panele fotowoltaiczne szyte na miarę
Panele fotowoltaiczne szyte na miarę
Najbardziej rozpowszechnione ogniwa fotowoltaiczne budowane są na bazie krzemu.
Aby w krzemie mógł wystąpić efekt fotowoltaiczny, konieczny jest złożony proces technologiczny, obejmujący m.in. obróbkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Użycie różnych domieszek pozwala na uzyskanie specjalnych właściwości elektrycznych i optycznych.
Padające na ogniwo światło jest absorbowane i tworzy w jego wnętrzu ładunki elektryczne (dodatnie oraz ujemne). Ładunki rozkładają się po obu stronach ogniwa, powodując występowanie różnicy potencjałów. Aby zasilić określony odbiornik, montuje się metalowe elektrody (busbary), które inicjują przepływ prądu elektrycznego do urządzenia odbiorczego.
Warunki produkcji elementów paneli PV
Aby uzyskać maksymalną żywotność oraz wydajność panelu, trzeba zapewnić pożądane warunki produkcji, dlatego znaczna część procesu odbywa się w strefie czystej, pozbawionej pyłów, charakteryzującej się odpowiednią temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Wszystkie urządzenia i maszyny zaprojektowane do pracy w strefie muszą pozostać neutralne dla otoczenia, w jakim funkcjonują. Sam proces wymaga ciągłego nadzoru na poszczególnych etapach produkcji. Wybiórcza kontrola półwyrobów oraz wyrobu końcowego zapewnia najwyższą jakość paneli PV. Ze względu na złożoność procesu oraz konieczność wykonania wszystkich elementów składowych pan...