Nieprawdopodobne wydaje się to, że harmonijny dzisiaj krajobraz parku przy Kalkriese Museum przed wiekami był miejscem krwawej rzezi.
W pobliżu małej miejscowości Bramsche-Kalkriese, w okolicy dzisiejszego Osnabrück w Niemczech, w 9 r. n.e. rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Germanami a Rzymianami. Wojska germańskie pod wodzą księcia Cheruscana Arminiusa rozgromiły rzymskie legiony, prowadzone przez legendarnego Varusa. Wydarzenie to przyczyniło się do kresu ekspansji Rzymian na północ Europy. Od 1987 r. na tym terenie trwają wykopaliska archeologiczne. W 1998 r. grupa projektowa architektów Gigon/Guyer oraz architekci krajobrazu z pracowni Zulauf + Partner wygrali konkurs na projekt muzeum archeologicznego wraz z parkiem. Głównym założeniem projektantów było stworzenie miejsca, gdzie odwiedzający mogący nie tylko zetknąć się z historią, ale także spojrzeć na nią z różnych perspektyw.

Z poszanowaniem historii
Głównym, a zarazem najbardziej wyrazistym elementem kompozycyjnym założenia jest budynek muzeum, pokryty panelami corten – rudoczerwonej, zardzewiałej blachy stalowej wraz z 26-metrową wieżą widokową, z której roztacza się wspaniała panorama parku oraz okolicy. Na przestrzeni wieków wskutek melioracji oraz upraw rolniczych krajobraz tego terenu ulegał znaczącym zmianom. Wcześniej pomiędzy gęsto zalesionym wzg&oacu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?