Z tego też powodu wątek oceanu oraz nawiązania do botanicznych ciekawostek pochodzących z egzotycznych rejonów świata stały się motywami przewodnimi wystawy, łączącymi przeszłość z przyszłością. Wystawę, otwartą 22 maja i zamkniętą 30 września 1998 r., odwiedziło ponad 10 milionów ludzi. Była ogromnym sukcesem, z którego profity miasto czerpie do dziś.

Tradycja organizacji wielobranżowych wystaw o wymiarze światowym, sięgająca połowy XIX w., kontynuowana jest współcześnie. Od samego początku wydarzenia te są okazją do prezentacji przez różne kraje osiągnięć w wielu dziedzinach i cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem. Dodatkowo ukształtowanie terenów wystawienniczych z towarzyszącą im infrastrukturą obejmuje zazwyczaj rozległe obszary, sprzyja rewitalizacji terenów zdegradowanych, które zyskują nowe funkcje. W szerszym wymiarze czasowym mogą ożywić całe dzielnice miejskie i zainicjować pozytywne procesy ich rozwoju. Cel ten udało się osiągnąć właśnie w Lizbonie.

Historia miejsca

Na organizację EXPO?98 wyznaczono pas wzdłuż północnego brzegu ujścia rzeki Tag, który przez wiele dekad związany był z rozwojem przemysłu i terenów portowych, zlokalizowanych na obrzeżach Lizbony. Po zaprzestaniu uciążliwej działalności pozostał zdegradowany i zanieczyszczony licznymi skażeniami teren, wymagający odnowy. Wybór tego miejsca był więc szczegółowo zaplanowanym działaniem, służącym ożywieniu tych terenów, posiadających ogromny pote...