Perspektywy inwestycji kogeneracyjnych
Doktor inż. Janusz Lichota z Politechniki Wrocławskiej zainaugurował seminarium ?Perspektywy inwestycji kogeneracyjnych. Regulacje i aspekty praktyczne? (22 września br., Wrocław) prelekcją, w której wskazał na zapotrzebowanie globalnego rynku energii i przeanalizował właściwości rynku lokalnego. Jednym z podjętych przez prelegenta tematów była też kwestia przyszłości węgla w energetyce, a także temat instalacji trigeneracyjnych. Doktor Lichota omówił pułapki, które czyhają na projektantów tych instalacji.
Kolejną prelekcję wygłosiła Magdalena Pakosińska z Kancelarii Prawnej Olesiński i Wspólnicy. W przedstawionej prezentacji przypomniała terminologię i przedstawiła regulacje dotyczące uzyskania koncesji na wytwarzanie energii. Uczestnicy mogli też usłyszeć więcej na temat promesy, czyli przyrzeczenia koncesji przewidzianego w art. 43 ust. 1 Prawa energetycznego. Magdalena Pakosińska opisała również poszczególne kroki w procedurze przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Podczas wykładu omówiono także aspekty podatkowe.
Na temat przebiegu procesu inwestycyjnego wypowiedział się Janusz Sterna, wiceprezes Zarządu firmy INVEN. Podkreślił on dużą atrakcyjność kogeneracji i przedstawił poszczególne etapy procesu inwestycyjnego, począwszy od zdefiniowania projektu, podczas którego należy przede wszystkim dobrać optymalny układ kogeneracyjny lub trigeneracyjny, przeanalizować zapotrzebowanie na media i zidentyfikować lokalizację. Później następuje rozwój projektu, w ramach którego uwzględnia się wszelkie umowy (z odbiorcą, handlowe), warunki przyłączenia i umowy przyłączeniowe oraz wszelkie pozwolenia. Dwa ostatnie etapy to budowa i eksploatacja instalacji.
Łukasz Wilczyński na przykładzie zrealizowanych przez KWE Technika Energetyczna projektów zaprezentował układy kogeneracyjne. Prelegent opisał prawne aspekty dotyczące układów CHP, wymieniając wśród niezbędnych formalności uzyskanie stosownych pozwoleń: decyzji środowiskowych, warunkach zabudowy, a także warunków przyłączeniowych. Zwrócił też uwagę na opomiarowanie urządzeń zgodnie z wymogami URE.
Sławomir Czuchrij, dyrektor ds. energetyki w firmie Synthos, zapoznał uczestników z problemami, z którymi borykało się jego przedsiębiorstwo przy okazji inwestycji kogeneracyjnych. Firmę CES reprezentował Grzegorz Drabik. Przedstawił on kwestie opracowań, analiz, projektów i kompleksowego budowania oraz dostarczania urządzeń elektroenergetycznych. Uczestnicy poznali też liczne realizacje firmy CES, począwszy od aquaparku we Wrocławiu, poprzez system kogeneracyjny dla Anwilu we Włocławku, Farm Frites Poland w Lęborku, aż po biogazownie w Glinojecku i Darżynie. Ostatnią prelekcję wygłosiła Dagmara Jagoda z Banku Ochrony Środowiska, która szczegółowo opisała finansowanie inicjatyw ekologicznych oraz kredyty proekologiczne.
(ms)