O ogrodzie na dachu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie napisano kilkanaście artykułów, zarówno na etapie projektu, jak i po zakończeniu realizacji, ale przed jego otwarciem, które wciąż jest przekładane.

 
Zacznijmy więc od zachwytów. Rzeczywiście, pomysł, aby cały dach pokryć ogrodem i, co więcej, udostępnić go wszystkim, nie tylko klientom Centrum, jest godna pochwały. Patrząc (dosłownie i w przenośni) na pobliski ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który powstał 10 lat temu, możemy przypuszczać, że „piąta elewacja” Kopernika będzie miejscem częstych odwiedzin warszawiaków i przyjezdnych. Jest tylko jedno „ale”. Ogród na dachu BUW-u płynnie łączy się z częścią usytuowaną poniżej. Wchodzimy więc na dach niemal niezauważenie. Z kolei na dach Kopernika prowadzi długa rampa, ciągnąca się niemal w nieskończoność, której pokonywanie może nie jest problematyczne, ale najzwyczajniej w świecie nudne. Trudno więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że ogród jest „naturalnym przedłużeniem” parku Odkrywców, który znajduje się przy budynku.
 
Ogród geologiczny
Porównując oba ogrody nietrudno zauważyć, że są one zupełnie odmienne, co jest dobre, ponieważ daje możliwość wyboru. Jeśli ktoś lubi bardziej tradycyjne ogrody, z dużą ilością zieleni, szumiącą wod...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?