Trzech zwycięzców
Rocznie obszary National Mall odwiedza średnio 25 mln zwiedzających. Tereny te często stają się miejscem imprez masowych. Nic więc dziwnego, że po kliku latach eksploatacji wymagają przebudowy. Z tego też względu The Trust for the National Mall ogłosił konkurs na koncepcje zagospodarowania trzech przestrzeni w Waszyngtonie. Dziś znane są już wyniki. Za sprawą architektów z OLIN & Weiss/Manfredi przeprojektowany zostanie Sylvan Theater, znajdujący się na południowy wschód od Washington Monument. Teren ma zyskać sieć tras komunikacyjnych, taras widokowy oraz „zalesiony baldachim”, który wytyczy obszar przeznaczony do organizacji imprez masowych. Rogers Marvel Architects & Peter Walker and Partners zaproponowali najlepszy pomysł na rewitalizację Constitution Garden, który boryka się z problemami melioracyjnymi (w wyniku czego w pobliskim jeziorze giną ryby). Doceniono projekt, który uwzględnia plan zarządzania wodą. Zwycięską ofertę aranżacji Union Square przygotowała pracownia Gustafson Guthrie Nichol & Davis Brody, która zaproponowała stworzenie „zielonych” tarasów. Rewitalizacja całego terenu ma pochłonąć 700 mln dolarów.
 
Motława dostanie bulwary
W ramach wielomilionowego projektu modernizacji wejścia do gdańskiego portu w centrum miasta zostaną zrewitalizowane nabrzeża Motławy. Projekt uwzględnia przebudowę szlaku wodnego, utworzenie nabrzeża postojowego oraz promenady spacerowej z elementami małej architektury. Szlak spacerowy zostanie umiejscowiony na lewym brzegu Motławy przy ul. Wiosny Ludów, na odcinku ponad 500 m oraz na zachodnim brzegu Ołowianki na długości ponad 800 m. Do prac włącza się również miasto Gdańsk, które zamierza odbudować nabrzeża na zachodnim i wschodnim brzegu północnego cypla wyspy Spichrzów. Szereg działań ma na celu: zwiększenie udziału w przewozie ładunków i transportu morskiego, wzrost konkurencyjności Portu Gdańsk w regionie Morza Bałtyckiego, zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi oraz przeciwdziałanie dekapitalizacji nabrzeży i eliminację zagrożenia katastrofami budowlanymi. W ponad 80% przedsięwzięcie jest finansowane przez Unię Europejską, ze środków Funduszu Spójności. Zgodnie z programem, prace rewitalizacyjne powinny zakończyć się w 2014 r.
 
Mniej niespodzianek 
Władze Meksyku, wraz z tamtejszym przedsiębiorstwem komunikacyjnym Terra, znalazły rozwiązanie odwiecznego problemu związanego z zalegającymi na terenach zieleni psimi odchodami. W parkach i innych miejscach publicznych ustawiono specjalne pojemniki, do których można wrzucić tego typu odpady. Nie byłoby w tym nic innowacyjnego, gdyby nie fakt, że za posprzątane odchody można zyskać darmowy dostęp do sieci Wi-Fi. Im więcej odchodów w pojemniku, tym dłużej można korzystać z Internetu. Akcja sprawdza się w mieście, w którym dostęp do bezpłatnej sieci jest ograniczony. Być może cała kampania należy do działań promocyjnych firmy, jednak zwraca uwagę na wizerunek terenów zieleni, który systematycznie bywają niszczone przez nieodpowiedzialnych właścicieli zwierząt. Korzystanie z takich pomysłów nie tylko poprawia wygląd przestrzeni miejskiej, ale także integruje społeczeństwo.
 
Będzie można się siłować
Bardzo dużą popularnością cieszy się najdłuższy w Polsce bulwar, który powstał w ubiegłym roku wzdłuż rzeki Uherki. Do tej pory udostępniono w tym miejscu skate-park oraz stoły do gry w szachy i tenisa stołowego. Władze Chełma, pragnąc zachęcić jak najwięcej mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zamierzają wzbogacić te tereny również w bezpłatną siłownię. Na bulwarze mają pojawić się atlasy, krzesełka do wyciskania, prasy nożne oraz wioślarze. Środki na ten cel miasto chce pozyskać za pośrednictwem „Euroregionu Bug” w ramach Programu Współpracy Zagranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Jeśli komisja pozytywnie rozpatrzy wniosek, z „zielonej” siłowni będzie można korzystać najpóźniej w przyszłym roku.
 
Zwiedzaj i odpoczywaj
Znajdujący się w reprezentacyjnej części Bielska-Białej park Słowackiego przestanie wreszcie straszyć. Miasto podjęło słuszną decyzję o rewitalizacji tego terenu. W przetargu wyłoniono konsorcjum dwóch firm, które do końca października br. za kwotę ponad
9 mln zł podwyższy standard zieleńca. Zniszczona nawierzchnia parkowych alejek zostanie zastąpiona stylową kostką brukową. Na terenie parku pojawi się mała architektura. Miejsce przestanie być ponure, dzięki instalacji nowoczesnego oświetlenia. Za sprawą ponad 30 tys. zasadzonych cebulek kwiatów w niedalekiej przyszłości zieleniec rozbłyśnie feerią barw. Na estetykę miejsca wpłynie również pojawianie się trzech fontann (w centralnej części zieleńca oraz w pobliżu skrzyżowania ulic Piastowskiej i Słowackiego). Dzieci będą mogły spędzać swój wolny czas, bawiąc się na bezpiecznym placu zabaw. W ramach zadania inwestycyjnego „Zwiedzaj i wypoczywaj” powstanie również wielopoziomowy parking, a sąsiadujące z parkiem boisko oraz budynek zaplecza zostaną odnowione.

 Park zajmie bazę wojskową
Konsorcjum pracowni architektonicznych West 8 (z Holandii) oraz IROJE (z Korei) wygrało międzynarodowy konkurs na projekt koreańskiego parku Yongsan. Teren o powierzchni ok. 243 ha służył wcześniej jako baza wojskowa. Kluczowym założeniem konkursu było wyodrębnienie projektu, uwzględniającego utworzenie parku, w którym będą współistnieć: przyroda, kultura, przeszłość i przyszłość. Zwycięski koncept zakłada przywrócenie ekologicznej harmonii tego miejsca, w tym odtworzenie dziewiczej scenerii wraz ze wzgórzem, kopcami, strumieniami, stawami oraz łąkami. W przyszłości park ma również stanowić bogatą ofertę kulturową dla mieszkańców pobliskich miast. W założeniu ma być porównywany do nowojorskiego Central Parku. Jego budowa rozpocznie się w 2017 r., kiedy tylko baza wojskowa zostanie zlikwidowana.